Gündem

17 Firma Akıllı Telefon Üretimine Talip

Tubitak tarafından Şubat ayında yapılan TUBITAK 1511 Öncelikli Alanlar Araştırma Teknoloji Geliştirme ve Yenilik Projesi Destekleme Programı kapsamında ithalatta önemli yer tutan akıllı telefonlar ve donanımlarının yerli olarak geliştirilmesi için 17 firma başvuruda bulundu.

Ülkemiz için çok önemli bir adım olarak tanımlayabileceğimiz yerli teknoloji üretimini destekleyecek söz konusu programın proje süresi üst sınırı 32 ay olarak belirlenirken proje başı 5 milyon TL'ye kadar destek sunulacak.

Tubitak, "Özelleştirilmiş akıllı mobil cihaz geliştirmesi" ve "Akıllı mobil cihaz kullanımını destekleyen bileşenlerin geliştirilmesi" konularında 17 firmanın 15 proje ile başvuruda bulunduğunu açıkladı. Başvuru projelerinin toplam bütçesi ise 32 milyon 623 bin lira. Tübitak tarafından yapılacak değerlendirme sonrası hangi projelerin destekleneceği belirlenecek.

Söz konusu program kapsamında yalnızca akıllı telefonlar değil, kamera, sensör, dokunmatik ekran, modem gibi mobil cihaz bileşenlerinin de geliştirileceğini belirtelim. Bu şekilde katma değeri yüksek olan söz konusu ürünlerin milli olarak geliştirilmesinde büyük bir adım atılmış olacak.

Bu haberin ardından aklımıza Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in "1.4 ton domates, 1 iPad etmiyor." sözleri aklımıza geliyor. Temennimiz ülkemizdeki ar-ge çalışmalarının artarak gelişmesi yönünde.

Yorumlar
Yukarı Çık