Soru-Cevap

1250 TL – 1500 TL Arası Akıllı Telefon Tavsiyesi

Yenilenen fiyat ve modellere göre akıllı telefon tavsiyelerimize devam ediyoruz. Sırada 1250 TL ile 1500 TL fiyat aralığında alınabilecek en iyi akıllı telefonlar var.

Mobil pazarda fiyatların artmasıyla artık sınıflandırma kriterlerimiz de değişti. İki yıl önce 1000 TL civarında fiyatlandırma ile orta seviye bir telefonu rahatlıkla alırken, şu anda orta – alt seviye bir cihaz için 1500 TL’yi gözden çıkarmak gerekiyor. Tabiki bunda cihazların yapılarının ve kullanıcı gereksinimlerinin artmasının da büyük katkısı var.

Lafı fazla uzatmadan, 1250 TL ile 1500 TL arasında alınabilekcek en iyi akıllı telefon tavsiyelerimize geçelim. Sizin için seçtiğimiz modellerden önce bu fiyat aralığı için dikkat edilmesi gereken bir kaç temel kriteri yazalım.

Dikkat edilecek özellikler neler?

Tavsiye yazılarımızı genellikle kullanıcıların harcadığı paranın karşılığını alması ekseninde düşünerek yazıyoruz. Bu bağlamda bir akıllı telefona 1500 TL’ye kadar harcama yapacak bir kullanıcının hangi özellikleri olmazsa olmaz olarak değerlendirmesi gerektiğini öncelikli olarak yazalım.

  • Dahili hafıza: En az 16 GB mümkünse 32 GB

Dahili hafıza pek önemli gibi görünmeyebilir fakat artık görsel boyutlarının, uygulama boyutlarının, işletim sistemi boyutlarının artması bizleri en az 16 GB dahili depolama seçmeye itiyor. Bunun 1000 TL’ye kadar olan tavsiyelerimiz de belirtmiştik. Şimdi fiyat arttığına göre dahili depolamada da 16 GB en az olarak kabul edip mümkünse fazlasını seçmekte fayda var. Burada tekrar belirtelim, dahili depolama microSD’nin dahil olmadığı, telefonun kendi hafıza kısmıdır. Karıştırmayalım.

  • RAM: En az 2 GB mümkünse 3 GB

Aynı şekilde uygulama ve işletim sistemlerinin gereksinimlerinin artması, günlük kullanımda cihazlarımızın bize sorun çıkartmaması için RAM miktarına dikkat etmemizi gerektiriyor. Uzun lafın kısası, bu fiyat aralığında en az 2 GB RAM, mümkünse 3 GB RAM normal bir değer olacaktır.

  • Kameralar;

Kamera konusunda halk arasında MegaPiksel değerinin çok önemli olduğuna dair yanlış bir algı var. Halbuki bu değer öyle zannedildiği gibi belirleyici değil. Kamera konusunda lens kalitesinden çekim teknolojilerine kadar birçok değişken mevcut. Ama bu konulara girmeyeceğim çünkü çok uzun sürer. Şu anda birçok telefon üreticisinin kamera konusunda kaliteli cihazlar ürettiğini söylemek mümkün.

O zaman kamera konusunda neye dikkat edelim? 1500 TL’ye aldığınız telefonun arka kamerası yeterli seviyede olacaktır. Mümkünse ön kamerasının da Full HD (1080p) çekim yapabilmesi iyi olur. En az HD (720p) olması gerekir. Bu özelliğe dikkat etmekte fayda var.

  • 4,5 G ve Bluetooth 4,0

4,5 G desteği ve Bluetooth 4.0 desteğine dikkat edelim. Bu, cihazınızın yeni olduğunun göstergesidir. Eski teknolojilerin kullanıldığı cihazları mümkün olduğunca tercih etmeyiniz. Bu size bir yıl yada iki yıl sonra cihaz değiştirme mecburiyeti getirebilir. O yüzden mümkün olduğunca yeni versiyonlar tercih ediniz. 4,5 G ve Bluetooth 4.0 gibi özellikler zaten yeni olan cihazların genelinde mevcut.

1250 TL – 1500 TL arasında alınabilecek en iyi akıllı telefon önerileri

  • KAAN N1

Şu sıralar reklamlarda gördüğümüz KAAN N1’i bir kaç gün önce değerlendirmiştik. Açıkçası fiyatına göre gayet üstün özelliklere sahip bir cihaz. 5,5 inch Full HD ekran, sekiz çekirdekli 2.0 Ghz saat hızında çalışan işlemci, 3 GB RAM, 32 GB dahili depolama, 13 MP ana kamera, 8 MP ön kamera, 3000 mAh batarya ve ek olarak parmak izi okuyucu özelliğine sahip olan KAAN N1’in şu sıralar fiyatı 1250 TL civarında. Hem özellik hemde fiyat bakımından rakiplerinden önde olduğunu söylemek mümkün.

Detaylı KAAN N1 değerlendirmemize ulaşmak için buraya tıklayınız

  • Huawei P9 Lite

5,2 inch Full HD ekran, sekiz çekirdekli 2.0 Ghz saat hızında çalışan Kirin işlemci, 3 GB RAM, 16 GB dahili depolama, 13 MP ana kamera, 8 MP ön kamera, 3000 mAh batarya gibi gayet başarılı özelliklere sahip olan Huawei P9 Lite, bu seviyede tavsiye edebileceğimiz bir akıllı telefon. KAAN N1 ile neredeyse örtüşen özelliklere sahip cihazın tek eksi yanı dahili depolama alanının 16 GB’ta kalması olmuş. Fiyatı ise şu sıralar 1300 TL civarında.

  • Reeder P11

5,2 inch Full HD ekran, 1,3 Ghz saat hızında çalışan sekiz çekirdekli işlemci, 3 GB RAM, 32 GB dahili depolama, 13 MP ana kamera, 8 MP ön kamera, 2800 mAh bataryası ile bu fiyat aralığında tavsiye edebileceğimiz diğer bir cihazda Reeder P11 oluyor. Cihazın tek eksi noktası ise microSD ile genişletilebilme özelliğinin 32 GB’a kadar destekliyor olması. Fiyat olarak ise şu sıralar 1300 TL civarında olduğunu belirtelim.

  • Samsung Galaxy A3 2017

Bu fiyat aralığında tavsiyelerimizin sonuncusu ise Samsung Galaxy A3’ün 2017 versiyonu. Diğer tavsiyelerimize bakarak özellik bakımından en düşüğü olduğunu söylemek mümkün. Fakat marka alışkanlığı olanlar için tercih edilebilir bir seçenek.

4,7 inch 720p ekran, 1,6 Ghz saat hızında çalışan sekiz çekirdekli işlemci, 2 GB RAM, 16 GB dahili depolama, 13 MP ana kamera, 8 MP ön kamera, 2350 mAh batarya gibi temel özelliklere sahip olan Galaxy A3 2017’nin fiyat aralığındaki diğer rakiplerine göre biraz daha geride kaldığı açıkça ortada. Fiyat olarakta şu sıralar 1400 TL’nin üzerinde olması işleri daha da zorlaştırıyor. Fakat yine de Samsung alışkanlığım var diyenler için gayet uygun bir seçenek.

Yorumlar
Yukarı Çık